Poradna: Výměna rakve

Otázka:

Dobrý den, doslechla jsem sem, že se před vlastním zpopelněním mění drahé, zaplacené rakve za lepenkovou krabici a rakve jdou znovu do prodeje. Případně je mrtvý okraden a je s ním zacházeno bez úcty. Kdo ví, jestli také ten popel, jež dostane pozůstalý, je ten správný, zda to není mix nebo někdo jiný. Ono se není čemu divit, doba je taková, a při kremaci není již nikdo z pozůstalých přítomen a když vezmeme úroveň a IQ personálu krematoria....Také známí, když chtěli při obřadu vidět ještě zemřelého, tak to byl najednou problém, hrozně dlouho to trvalo (asi už byl někde v papundeklu a rakev na obřadu již byla prázdá-připravená k znovuprodeji). Prosím, lze výše popsaným nešvarům nějak zabránit ? Existují kontrolní mechanismy, které toto eliminují ? Děkuji

Praha , Praha 1 , 07.12.2011
Odpověď

V tomto případě se musím ohradit a upřesnit Vaší informaci. Váš dotaz je formulován tak, jako by to byla běžná činnost v pohřebnictví. Tak to není pravda. Vámi uvedený postup s výměnou rakve byl prokázán jedné pohřební službě na severu Moravy a tato služba již skončila svou činnost. Pohřebnictví je často opředeno různými pomluvami, které se nezakládají na pravdě. Je to dáno jakýmsi tajemnem v zákulisí kremačních obřadů. Kremační zařízení je konstruováno tak, že je možno zpopelnit vždy jen jednoho zemřelého v rakvi a před kremací dalšího je nutno celý zpopelňovací prostor vyčistit od zpopelněných ostatků. Ty jsou pak upraveny ve speciálním zařízení, ze kterého se automaticky ukládají do úřední urny. Záměna popela je prakticky možná, ale proč by to někdo dělal. Byla by to jen práce navíc a to nikdo dělat nechce. Rovněž řada krematorií umožňuje rozloučení včetně přítomnosti u zahájení kremace. Naopak, dříve to možné nebylo. Pracovníci u kremačního zařízení obsluhují počítač, který řídí průběh kremace, takže pochybovat o jejich IQ, jak uvádíte, je zcestné. Mohu Vás ujistit, že v úřední urně, tak jak ji vydává krematorium jsou správné zpopelněné ostatky uvedené na štítku, kterým je urna označena. Také fámu o tom, že na katafalku obřadní síně je jen prázdná rakev jsem již vysvětloval. Domníváte se, že by si pohřební služba připravila problém s tím, že by zemřelého přeložila a vystavila jen prázdnou rakev. To by museli být blázni, to jistě pochopíte. Kontrolní mechanismy jsou v kontrole služeb, které jste si objednali a pokud se Vám něco nezdá je možno podat oznámení na živnostenský úřad a ten provede kontrolu pohřební služby.

Julius Mlčoch , 12.12.2011

Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pohřební služba
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference