Poradna: Až dnes jsem se dostala k tomu, abych si přečetla vaši

Otázka:

Dobrý den, až dnes jsem se dostala k tomu, abych si přečetla vaši odpověď na moji otázku ze dne 13.1.07 ohledně pronájmu hrobového místa, jeho vlastnictví, apod. Dovolila bych si s vámi polemizovat v případě dědění nájmu hrobového místa. Dle mně dostupných informací - nájem není předmětem dědictví, protože byl-li zůstavitel subjektem nájemní smlouvy na straně nájemce, v aktivech dědictví se tato skutečnost neodrazí, protože najatá věc mu k datu úmrtí nepatřila.Byl-li zůstavitel nájemcem věci, jeho smrtí nájemní vztah vždy zanikne, neboť práva a povinnosti nájemce vyplývající z tohoto vztahu jsou vázány pouze na osobu nájemce. Dědici, kteří dědictví neodmítnou, stávají se tak jeho právními nástupci a vstupují do jeho práv a povinností. Stačilo by tedy, dle mého soudu, prokázat se u provozovatele pohřebiště tím, že jsem dědic ( pravomocně skončené dědické řízení, kde budu jako dědic uveden) a jako právní nástupce zemřelého nájemce mohu uzavřít novou nájemní smlouvu. Předmětem dědictví by tak bylo jenom a pouze hrobové zařízení. Omlouvám se, chtěla bych v tomto mít opravdu naprosto jasno.

, 02.02.2007
Odpověď

Obecně podle ustanovení Občanského zákona máte pravdu, ale podle ustanovení §25 odst.(6)zákona č. 256/2001 Sb. o pohřebnictví v platném znění přechází nájemné na dědice. S tímto dědicem poté provozovatel pohřebiště uzavře novou smlouvu na nájem hrobového místa. Protože zákon o pohřebnictví je specielní zákon, tak jeho ustanovení mají přednost před obecným zákonem jako je Občanský zákon. Vezměte v úvahu, že dědiců může být víc ( třeba 4 nebo 5) a provozovatel pohřebiště může uzavřít smlouvu jen s jedním dědicem. Proto je potřeba, aby v pozůstalostním řízení bylo mezi dědici dohodnuto, na koho bude nájem hrobového místa převeden.

Julius Mlčoch , 02.02.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference