Poradna: Chtěla jsem se zeptat zda může mít hrob více majitelů.

Otázka:

Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda může mít hrob více majitelů. Pokud ne podle,kterého zákona se to řídí. Děkuji

středočeský , 26.01.2010
Odpověď

Především nutno vysvětlit pojmy. Hrob jak se běžně říká, má dvě majetkové položky. Základem je hrobové místo, což je část pozemku, určeného k vybudování hrobu, který je součástí celého pohřebiště. Majitelem pozemku je provozovatel pohřebiště, tedy obec nebo církev. Občan může být jen nájemcem hrobového místa nikoliv vlastníkem. Nájemců hrobového místa může být i více i když to pro provozovatele pohřebiště je nevýhodné z důvodu povinností, které mu směrem k nájemci ukládá zákon. Dále je hrobové zařízení, což je pomník, obruba, krycí deska apod. Toto si nechá na hrobovém místě zbudovat nájemce, nebo někdo další samozřejmě se souhlasem provozovatele a nájemce hrobového místa. Na tomto se může finančně podílet i více osob. Jejich majetková práva se pak řeší podle Občanského zákona. Vždy je pochopitelně lepší, když je nájemcem a vlastníkem hrobového zařízení jeden člověk. Má li se totiž na hrobě cokoliv konat, (pohřbení další ho zemřelého, uložení nebo vyjmutí urny apod.) musí s tím nájemce i vlastník hrobového zařízení souhlasit. Jistě si dovedete představit, když je více nájemců a vlastníků, že zajistit si souhlas všech může být problémové.

Julius Mlčoch , 26.01.2010+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference