Poradna: Dodatek ke smlouvě o nájmu hrobového místa

Otázka:

Dobrý den,v loňském roce jsem požádala správu hřbitova o převedení nájmu hrobu na mě.Je zde pochována moje babička s dědou,před 35 lety,rodiče mého otce, a o hrob se léta nikdo nestará.Můj otec se znovu oženil do jiného města, v roce 1986 zemřel a po něm i jeho žena,která hrob zdědila.Dědici se o hrob nestarají,neboť to nebyli jejich prarodiče a bydlí i v jiném městě. Já neznám ani jejich adresu, nikdy jsme se neviděli.Správa hřbitova je oslovila po skončení nájmu v roce 2004 a dopis se vrátil jako nedoručený.Rozhodli tedy o zrušení hrobového místa.Já jsem v roce 2011 po dohodě se správou, hrob doplatila zpětně od r.2004, a stala se novým nájemcem. Správa však platnou smlouvu doplnila papírem s dodatkem, že pokud se ozve původní dědic, ztrácí moje smlouva o nájmu platnost.Ráda bych do hrobu investovala,neboť je ve velmi špatném stavu a třeba jej i použila k uložení urny,ale takhle nemám jistotu,že můžu. Připadá mi ten dodatek nesmyslný, můžete mi poradit,jak postupovat.Moc děkuju za odpověd.

České Budějovice , České Budějovice , 19.03.2012
Odpověď

Zákon 256/2001 Sb. o pohřebnictví v platném znění uvádí v §25 odst. (6), že „je-li nájemcem fyzická osoba přechází nájem na dědice. To znamená, že dědic uzavře novou nájemní smlouvu a zaplacený nájem za hrobové místo přechází v jeho prospěch. Pokud v roce 2004 provozovatel pohřebiště upozornil nájemce , tak jak mu to ukládá zákon, a nájemce se nedostavil k proplacení nového nájemného, vycházejícího z nové nájemní smlouvy na hrobové místo na další období, lze po uplynutí 1 roku považovat hrobové zařízení za věc opuštěnou, která dle Občanského zákona přechází do majetku obce.  V roce 2011 měla tedy obec to znamená provozovatel pohřebiště právo s hrobovým místem a hrobovým zařízením provést cokoliv. Rozhodla se Vám hrobové místo pronajmout a předat Vám i hrobové zařízení a to je v souladu se zákonem. Původní nájemce i dědicové tohoto nájemce   v tomto případě nemají již na nic nárok. Dodatek o původním dědici je v rozporu se zákonem. Vaše nájemní smlouva je uzavřena mezi Vámi a provozovatelem pohřebiště a je právoplatná dle zákona o pohřebnictví.

Julius Mlčoch , 27.03.2012

Firmy z tohoto regionu:

Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference