Poradna: Neoprávněný nápis

Otázka:

Dobrý den. Dostala jsem se do problému, který se pro mě stal psychicky neúnosný. Vloni nám při autonehodě zemřela dcera. S manželem jsme vše zařídili, tj. pohřeb, pronajala jsem si hrobové místo, nechali jsme udělat pomník, tak, aby její kamarádi i mi mohli někam chodit a vzpomínat. Jsme z Brna a hrob je zřízený na Ústředním hřbitově a pronajímatel hrobového místa jsem já. Bohužel do toho vstoupila moje tchýně, která, nevím proč, nabyla dojmu, že nechceme naši dceru nikam pochovat a tak bez našeho souhlasu nechala kameníkem uvést na hrobě svých rodičů jméno naší dcery i s datem narození a úmrtí. Když jsme protestovali, tak požádala kameníka o odstranění tohoto jména z pomníku. Ten jí však řekl, že to odstranit nejde a přelepil to kamennou deskou. Ta bohužel odpadla, a tak jméno naší dcery je na náhrobku dál. Znovu jsme protestovali a tchýně nám oznámila, že jsme jí k tomu dali souhlas. Tak jsem se mailem obrátila na správce tohoto hřbitova, s tím, že nesouhlasím, aby na náhrobku byly tyto údaje uvedené. Hrob nám nepatří, máme svůj vlastní v Brně a zde je i dcera uložena. Zatím mi žádná odpověď nepřišla. Nechci dělat v rodině rozbroje, ale proč má být jméno mé dcery uvedené na cizím hrobě a ve Slavkově u Brna, odkud ani nikdo nepocházíme. Nevím, jak si to mohla vůbec dovolit. Pro mě je to naprostý šok, že kameník napíše na náhrobek co chcete a nikoho ani nezajímá, že ta osoba, na náhrobku uvedená, zde není uložená. Jsem z toho nešťastná a tchýni nemůžu přijít na jméno. Přitom kytičky a svíčky nosí na hrob v Brně.... A já nevím, jak se mám bránit a pokud možno se u toho nezhroutit. Naše dcera ještě nebyla ani plnoletá. Je mi z toho smutno. Hlavně je mi líto, že se mi nikdo z příslušné správy hřbitova ze Slavkova u Brna ani neozval. Zcela selsky si myslím, že bez mého souhlasu tento postup není možný. Nebo se mýlím?

Kalvodova 7, 602 00 Brno , 01.11.2011
Odpověď

Bohužel, tady Vám nemohu nic moc poradit. Vaše tchýně jako vlastník hrobového zařízení je oprávněna s ním dělat co chce a provozovatel pohřebiště jí to nemůže zakázat. Vysekaný nápis do pomníku se dá odstranit jenom přebroušením celé plochy pomníku a to je jistě značně drahé. O tom, zda došlo k přestupku, nebo jinému nezákonnému jednání, Vám musí poradit právník.

Julius Mlčoch , 06.11.2011+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference