Poradna: Spáchal trestný čin (nebo přestupek) , kdo jako majitel urny odnesl urnu z ridinného hrobu?

Otázka:

Prosím o zodpovězení mého dotazu. V rodině máme spor (bohužel již podstoupený právníkům) a ten se týká tzv. SVÉVOLNÉHO ODEJMUTÍ URNY Z POHŘEBIŠTĚ. Jedná se o urnu mé babičky, kterou nechala dožít s velkou péčí (a veškeré platby spojené s pohřbem i smut. hostinou a další úřední záležitosti řešila) jedna z mých tet, urnu pak také měla asi půl roku ve svém bytě na pietním místě, než se s rodinou dohodla na umístění urny na desku rodinného hrobu. Po určité období byla také nájemcem hrobu, poté tuto povinnost převzala jiná z tet (obě dcery zesnulé). Po dalších letech mezi nimi narůstaly spory ohledně jiných záležitostí, které vyústily v tento spor , až nakonec teta, kterou já považuji za majitele urny, odnesla=odejmula urnu z tohoto hrobu a vytvořila nové pietní místo. Ale ta druhá teta (nyní nájemce hrobu)vše předala policii a právníkům s požadavkem navrácení urny a pohrůžkou odnětím svobody až na 2 léta za hanobení lidských ostatků a svévolné odejmutí urny z hrobu + právník také zmiňuje souběh s trestným činem krádeže! Snažím se vyznat v zákonech, ale nemohu se dopátrat toho, kdo je skutečným majitelem urny podle zákona, a jedná-li se o tr.čin krádeže, případně tr. čin hanobení lidských ostatků. K odejmutí urny se tato teta rozhodla poté, co se doslechla záměr druhé tety sesypat popel babičky s nedávno zemřelým strýcem a právě toto považuje za možné hanobení lidských ostatků, čemuž chtěla předejít. Děkuji za odpověď.

Strakonice , Strakonice , 31.10.2011
Odpověď

Právo rozhodnout co bude s urnou má objednavatel pohřbení. Pokud byla urna uložena na hrobové místo, pak to bylo jistě se souhlasem nájemce hrobového místa, a ten také se vyjadřuje k požadavku na vyjmutí urny z hrobového místa. Pokud není v tomto dohoda, musí rozhodnout soud. To Vám jistě řekli i právníci. Obraťte se na advokátní kancelář a s nimi problém projednejte. Jen tam Vám mohou posoudit jakou máte naději na úspěch u soudu.

Julius Mlčoch , 06.11.2011

Firmy z tohoto regionu:

Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference