Poradna: Stala jsem se nájemcem urnového hrobu, který nemá pomník

Otázka:

Stala jsem se nájemcem urnového hrobu, který nemá pomník ani náhrobní kámen. Dle smlouvy jsem oprávněna nechat si zřídit uvedené věci, nikoliv povinna. Bez mého vědomí kamenická firma postavila pomník na toto místo, jak mi bylo řečeno, \"mají to v pronájmu\". Tomuto vysvětlení nerozumím. Ráda bych Vás požádala o odpověď, zda-li mají na to právo a jak postupovat, jestli nebudu mít o postavený pomník zájem nebo v opačném případě jestli musím akceptovat jejich cenu za dílo, když podmínky díla nebyly stanoveny. Jsem povinna mít na pronajatém místě pomník, jestliže tam nejsou uloženy zatím žádné urny? Děkuji.

Praha , Praha 1 , 06.11.2006
Odpověď

Dobrý den, je to nepochopitelné, jak někdo může postavit pomník nebo cokoliv jiného na místě, které mu nepatří. Podle zákona o pohřebníctví, je hrobové místo součástí vybudovaného pohřebiště, za jehož provoz odpovídá provozovatel a to je buď obec nebo církev. Právo užívat toto hrobové místo vzniká na základě uzavřené nájemní smlouvy mezi provozovatelem pohřebiště a nájemcem (občanem). Nájemce má právo na tomto hrobovém místě zřídit hrobové zařízení. K tomuto hrobovému zařízení, tedy k jeho velikosti, a stavebnímu řešení se vyjadřuje provozovatel pohřebiště ( v mnoha případech je to provozovatelem pohřebiště-obcí pověřená organizacenebo podnikatel v oboru pohřebnictví- jinak řečeno správce pohřebiště). Ten může třeba pro určitou část pohřebiště stanovit, že tam budou pouze urnové hroby, jinde zase jen hrobky, nebo omezit velikost hrobového zařízení. O těchto opatřeních musí informovat nájemce hrobového místa při uzavírání nájemní smlouvy. Nerozumím tomu co je to" že to mají v pronájmu. To by pak Váš vztah byl podnájem hrobového místa a ten je ze zákona zakázán. Takže, nikdo nemá právo na hrobové místto na které máte nájemní smlouvu cokoliv stavět nebo jej jinak využívat bez vašeho souhlasu. Pokud se Vám hrobové zařízení nelíbí nebo máte k němu jiné výhrady je povinen ten kdo jej tam instaloval ho okamžitě odstranit. Na hrobovém místě jste oprávněna nechat vybudovat hrobové zařízení, ale nejste povinna jej vybudovat. Jste povinna hrobové místo udržovat a starat se o něj. To znamená, nenechat jej zarůst plevelem a neurdržovanou travou apod. Doporučuji spojit se s provozovatelem pohřebiště a s tím kdo Vám hrobové zařízení na Vaše místo postavil a společně tuto záležitost vyřešit. Přeji hezký den.

Julius Mlčoch , 06.11.2006Inzerce z regionu

Urnový hrob na Vinohradech
Region: Vinohrady
nabídka, 25.5.2022, 19:55
Kamenictví v pohřebnictví

Prodám kompletní urnový hrob na Vinohradském...
Kolumbárium
Region: Praha 10
nabídka, 23.5.2022, 13:42
Kamenictví v pohřebnictví

přenechám komubárium na hřbitově v Uhříněvsi -...


Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 1 - Staré město


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 7


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference