Poradna: chtěla bych se zeptat, zda lze vypravit pohřeb bez

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda lze vypravit pohřeb bez těla. Tělo bylo nalezeno mimo ČR - nehoda, nepodařilo se vyprostit. A tím také, zda je nárok na pohřebné. Moc děkuji za pomoc. Hanka

Rokycany , Rokycany , 24.07.2007
Odpověď

Pokud nejsou lidské pozůstatky k provedení pohřbení tak tento úkon tak jak vyplývá ze zákona o pohřebnictví nelze provést. Pohřbení podle zákona je totiž uložení lidských pozůstatku do hrobu nebo hrobky a nebo jejich zpopelnění v krematoriu. Pokud fyzicky lidské pozůstatky neexistují tak nelze provést pohřbení. Musím upozornit, že ze zákona jsou lidské pozůstatky mrtvé lidské tělo, nebo jeho části do pohřbení. Po pohřbení jsou to již lidské ostatky. Pokud by se našla jenom část lidského těla a byla identifikována, tedy bylo by prokazatelné komu kdo to je, pak je možné provést pohřbení jen nalezených částí mrtvého lidského těla. Pohřebné je vypláceno na základě úmrtního listu a dokladu o pohřbení. Takže pokud není možno pohřbení provést, protože nejsou lidské pozůstatky, není ani nárok na pohřebné. Skutečnost, že není zemřelý přítomen poslednímu rozloučení nemusí být překážkou pro jeho provedení. Vše záleží na tom, jak k tomu přistupují pozůstalí. Pokud cítí, že je potřeba se s nastalou situací vyrovnat v krátkém časovém úseku po smrti i když zemřelý není, mohou tak provést. Pokud bude zemřelý vyproštěn později, až to bude možné, pak může být pohřben bez obřadu a pokud to bude kremační pohřeb tak se s ním ještě naposledy rozloučit třeba při uložení urny. O tom zda počkat nebo provést obřad nyní rozhodujete Vy. Pokud je naděje, že bude zesnulý vyproštěn, asi bych počkal na tento okamžik, a pak provedl pohřeb. Pokud není naděje, pak by bylo lepší provést obřad s tím, že místo zemřelého bude třeba jeho fotografie.

Julius Mlčoch , 27.07.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference