Poradna: Mám dotaz ohledně pohřbu nenarozeného dítěte.Víceméně

Otázka:

Dobrý den. Mám dotaz ohledně pohřbu nenarozeného dítěte.Víceméně mne o to požádala známá,která nemá přístup k internetu. V nemocnici v Teplicích porodila mrtvé dítě a bylo jí řečeno,že musí zařídit pohřeb se všemi náležitostmi,což podle mého soudu je ale povinností nemocnice,neboť plod byl již mrtvý při porodu.Mě osobně se stal stejnhý případ,kdy se nám narodilo dítě a po třech dnech zemřelo.Tehdy nám bylo sděleno,že pokud by dítě nedožilo 24 hodin,vše by bylo řešeno nemocnicí.Prosím Vás tedy o radu jak postupovat,neboť nevím o změnách zákonů v této oblasti a navíc se mi počínání teplické nemocnice zdá poněkud nekorektní.Děkuji za rychlou upřesňující odpověď.

, 07.09.2006
Odpověď

Dobrý den, pohřbení mrtvě narozeného dítěte stejně jako dítěte zemřelého po porodu ve zdravotnickém zařízení, neřeší zádný zákonný předpis. Podle vyhlášky č. 19/1988 Sb. je mrtvě narozené dítě povinně pitváno. Další postup je podle domluvy rodičů a nemocnice. Pokud rodiče zemřelého si přejí takto narozené dítě pohřbít, tak náklady spojené s pohřbem hradí samy. Pokud si nepřejí mrtvě narozené dítě pohřbít, postupuje nemocnice stejným způsobem jako s jinými histologickými zbytky lidských těl (amputované části, potraty, a pod). Ty mohou být zpopelněny ve spalovacích zařízeních nemocnice nebo na v krematoriu, ovšem bez nároku na vydání popela. Já osobně bych se v případě mrtvě narozeného dítěte přikláněl k provední pohřbu. Je to tak zvykem ve většině států Evropy a věřte, že je to lepší pro psychiku rodičů. Jak postupovat v těchto případech měl řešit zákon o pohřebnictví a novela zákona o zdravotní péči, ale tyto zákonné normy neprošly při projednávání parlamentem. O této problematice by se opět dalo povídat moc a moc.

Julius Mlčoch , 07.09.2006+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference