Poradna: Manželovi zemřel otec a chce po mně, abych sestavila

Otázka:

Manželovi zemřel otec a chce po mně, abych sestavila pohřební proslov. Nevím, jak to mám udělat. Obřad bude v kostele. Děkuji

Mladá Boleslav , Mladá Boleslav , 10.10.2006
Odpověď

Dobrý den, k sestavení pohřebního proslovu existují jakési předlohy, které pomáhají při sestavování proslovu. Tyto jsou však dost obecné a mají být jakýmsi vodítkem pro občanské řečníky na posledním rozloučení. Já zcela chápu Vaši bezradnost, ale musím říci, že vždycky dám přednost slovům, které pronese někdo z blízkých zemřelého, před profesionálně provedeným proslovem občanského řečníka. Je totiž z jeho slov cítit, že ví o kom mluví. Nevím, zda Váš manžel po Vás chce abyste promluvila na pohřbu, nebo jen sepsala několik podstatných skutečností ze života jeho otce. Pokud budete hovořit sama, nelamte si hlavu se sestavováním psaného textu. Prostě oslovte přítomné a pak se odpoutejte od toho, že stojíte před rakví a vzpomínejte na tchána tak, jak jste ho znala. Vzpomente na jeho záliby, na jeho vztah k rodině a k Vám, vzpomeňte na hezké chvíle, které jste společně prožili. Budete mluvit konkrétně o člověku, kterého jste znala a to je vždy z takovéto vzpomínky cítit. Nebojte se toho, že Vám slzy vstoupí do očí, že se Vám bude třást hlas, že bude dělat delší pauzy, aby jste si mohla srovnat to co chcete říc. Nikdo Vám to nebude mít za zlé, vždyť jste přijala možnost vyslovit několik vzpomínek a citů k člověku, který je naposledy ve vaší blízkosti. Pokud budete sestavovat proslov pro někoho, třeba pana faráře, nebo jiného občanského řečníka, napiště mu fakta ze života zemřelého. Jak žil, co měl rád, a něco o jeho práci a podobně. Ten kdo bude mluvit tyto údaje použije ve svém proslovu. Nevím zda jsem Vám pomohl s nelehkým úkolem, který Vám připadl, ale víc prostřednictvím e-mailu jde těžko. Přeji Vám hodně síly v těchto nelehkých dnech.

Julius Mlčoch , 10.10.2006

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Kralupy nad Vltavou


KOSTEL SV. BARBORY BAKOV NAD JIZEROU

Sekce: Obřadní síně, Město: BAKOV NAD JIZEROU


Smuteční síń Bezno

Sekce: Obřadní síně, Město: Bezno


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference