Poradna: Prosím napište mi zda je možné popel zemřelého tatínka

Otázka:

Prosím napište mi zda je možné popel zemřelého tatínka rozsypat na louce u potoka či do potoka. Bylo to jeho poslední přání jako rybáře. Nikde se nemohu doptat zda je to zákonem nějak ošetřeno. Nerad bych měl problém s životním prostředím či majitelem pozemku potažmo s hygienou, kdyby mi někdo viděl. Děkuji za odpověď.

Plzeň , Plzeň-jih , 06.11.2006
Odpověď

Dobrý den, ošemetná otázka. Přesně podle pořekadla kdo se moc ptá moc se dozví. Zákon 256/2001 Sb. o pohřebnictví v žádném paragrafu nestanovuje co přesně se smí a co se nesmí se zpopelněnými ostatky provádět. Krematorium předá urnu se zpopelněnými ostatky (říkejme popelem) objednavateli pohřbení -to je v tomto případě kremace. Objednavatel pohřbení má možnost uložit tuto urnu na veřejném nebo neveřejném pohřebišti a to buď v hrobovém místě nebo kolumbáriu, a nebo provést jeho rozptyl na rozptylové loučce, nebo vsyp na vsypové loučce. Připomínám, že vždy jen se souhlasem provozovatele pohřebiště. Pokud jde o jiné uložení urny, třeba na svém pozemku na chatě chalupě apod., je zde požadavek, aby to bylo vždy provedeno pietně, s etikou a ve shodě i s ostatními blízkými pozůstalými. Ve Vašem případě by jste měl mít souhlas majitele pozemku, na kterém chcete rozptyl provést. Popel není nebezpečný hygienicky, ani životnímu prostředí. Jde skutečně o to,aby tento akt byl v souladu s posledním přáním zemřelého, a souhlasili s ním i ostatní pozůstalí. Přeji hezký den.

Julius Mlčoch , 06.11.2006+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference