Poradna: Sousedka si uložila zpopelněné ostatky svého muže na

Otázka:

Sousedka si uložila zpopelněné ostatky svého muže na svém pozemku.Pietní místo, včetně n áhrobku, svíček a květin je umístěn asi 2 metry od našeho plotu a naproti vchodu do naší chalupy a vedle východu z našeho pozemku. Chalupa sousedky je situovaná na druhé straně pozemku, takže se dá říct, že hrob máme umístěn před námi, kdežto ona na opačném konci pozemku než její obydlí. Dotaz zní:Jaká jsou technická pravidla pro uložení zpopelněných ostatků na vlastním pozemku:vzdálenost od sousedova plotu, výška náhrobku,viditelnost aj.Připadne mi přinejmenším nevhodné toto umístění v blízkosti sousedova rekreačního objektu, neúcta vůči zemřelému a omezování(obtěžování) souseda. Dík za odpověď.

Brno , Brno-město , 29.07.2008
Odpověď

Technická pravidla pro uložení zpopelněných ostatků na vlastním pozemku nejsou. Zákon 256/2001 Sb. v §4 odst.(1) písm. h) pouze zakazuje zacházet s lidskými pozůstatky a ostatky způsobem dotýkajícím se důstojnosti zemřelého nebo mravního cítění pozůstalých a veřejnosti. Vzdálenost od sousedova plotu, výšku náhrobku apod. by musel posoudit místně příslušný stavební úřad. Pokud Vám zbudovaný pomník opravdu vadí, pokuste se dohodnout se sousedkou o jeho přemístění, nebo provedení výsadby kolem tak, aby jste přímo na pomník neviděli. Pokud se nedohodnete, bude možné jedině soudní řešení u občanského soudu. V tom Vám ale neporadím, to se musíte obrátit na advokátní kancelář.

Julius Mlčoch , 14.08.2008

Firmy z tohoto regionu:

Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Pohřební a hřbitovní služby města Brna a.s.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brno-Černá Pole


Pohřební služba Sobek&Filipovič

Sekce: Pohřební služba, Město: Kyjov


Pohřební služba Skalník s.r.o., Tišnov

Sekce: Pohřební služba, Město: Tišnov


Pohřební služba Hustopeče - Leoš Janči

Sekce: Pohřební služba, Město: Hustopeče


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference