Poradna: Zpopelnění nenarozeného miminka

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti pohřbení miminka, které zemřelo ještě před narozením. Je nějaká právní úprava na to, od jakého stáří je nenarozené děťátko považováno za člověka a tedy pozůstalý má právo v nemocnici na jeho vydání a následné zpopelnění? Z hlediska vyrovnání se se ztrátou by bylo nejlepší moci pohřbít své mrtvé dítě, nehledě na to, jestli měří 1 cm nebo půl metru. Pro rodiče je to stále jejich dítě. Obávám se, že nemocnice se bude k mrtvému děťátku chovat neuctivě. Jaké jsou dle práva možnosti rodičů na uskutečnění pohřbu? Děkuji.

Brno , Brno-město , 08.03.2012
Odpověď

V zákonu 372/2011 Sb. je v § 82 stanoveno kdy je lidské embryo považováno za plod po potratu. Zde je stanovena váha nižší než 500 gramů a nebo doba těhotenství kratší jak 22 týdnů.  Tyto plody jsou zpopelňovány u poskytovatele zdravotních služeb nebo v krematoriu. Postup u mrtvě narozených dětí není zatím jednoznačně stanoven. Některá zdravotnická zařízení požadují po rodičích zajistit pohřbení a jiná naopak vydání mrtvě narozeného dítěte rodičům k pohřbení odmítají. Doufám, že i tato oblast bude v brzké době jednoznačně  vyřešena.

Julius Mlčoch , 13.03.2012

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference