Poradna: Mám otázku týkající se koupě staré hrobky, ve které

Otázka:

Dobrý den, mám otázku týkající se koupě staré hrobky, ve které se nacházejí ostatky. Prodávající požaduje finanční částku pouze za prodej kamene stím, že vyčištění provedeme sami. Nájem za prvních 10 let činní 7m2)je dle sdělení pracovnice hřbitovní správy přes 14 tis.Kč a náklady na vyčištění budou kolem 16.tis.Kč.(??)Má prodávající právo prodat hrobku vč. ostatků a hřbitovní správa místo pronajmout? Je to pouze věc dohody mezi prodávajícím a kupujícím? Má být sepsána kupní smlouva na prodej náhrobku ověřená notářem, nebo stačí uskutečnit jen přepsání majitele v knize hřbitovní správy? Děkuji za odpověď.

Praha , Praha 1 , 20.09.2006
Odpověď

Dobrý den, otázka odstranění ostatků z prodáváné hrobky není zákonem řešena. Blíže však to může upravovat hřbitovní řád pro dané pohřebiště, případně nájemní smlouva na hrobové místo. Hrobové zařízení (náhrobek, obruby, krycí desky a u hrobky také stavební úpravy provedené pod úrovní terénu) je v majetku toho kdo jej pořídil. Ten nemusí být bezpodmínečně také nájemcem hrobového místa. Pokud jde o koupi tohoto zařízení, tak bych doporučoval pořídit písemnou smlouvu a to podle Občanského zákona (Kupní smlouva) Cena by měla být v souladu s odhadem stanoveným soudním znalcem v oboru nemovitostí. Je zřejmé, že pokud budete chtít hrobku používat k účelu k jakému byla postavena, tedy k pohřbívání, musí být v ní místo na pohřbívání a tudíž prodávající by logicky měl rakve s ostatky nechat exhumovat. Pokud se ovšem ve slouvě dohodnou smluvní strany jinak a bude dle toho třeba upravena kupní cena, je to samozřejmě možné. Rozhodně však v tomto případě neočekávejte, že exhumaci a zpopelnění nebo jiné uložení exhumovaných ostatků bude provádět provozovatel pohřebiště na své náklady. Pokud jde o evidenci vedenou provozovatelem pohřebiště, tak ten musí rozhodně zaregistrovat změnu vlastníka hrobového zařízení a také sepsat novou nájemní smlouvu na hrobové místo v souladu s ustanovením zákona č. 256/2001 Sb. Rozhodně bych doporučoval koupi hrobky projednat s provozovatelem (správcem) pohřebiště. Ten má ve své evidenci vedeny všechny údaje o daném hrobovém místě a předejdete tak situaci, že koupíte hrobku od majitele hrobového zařízení, ale oprávněný nájemce hrobového místa Vám nedá souhlas k pohřbení. Myslím, že to není tento případ, ale upozorňuji na možná rizika, která se již v minulosti stala. Přeji hezký den.

Julius Mlčoch , 20.09.2006Inzerce z regionu

nabídka, 11.3.2024, 13:46
Kamenictví v pohřebnictví

Nabizime k dovozu tento automobil, ktery je...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference